Alper Engeler

Haberdar et...

Allah taksiratını affetsin

Cinsiyeti: Erkek

Doğum yeri: İstanbul

Doğum tarihi: 1968

Mesleği: Öğretim Görevlisi (Klinik Psikolog, İstanbul Psikoloji Enstitüsü)

Medeni hali: Bekar

Çocuk sayısı: Yok

Ölüm yeri: İstanbul ili / Kadıköy ilçesi / Moda

Ölüm tarihi: 10.01.2017

Ölüm nedeni: Cinayet

Olay: 10 Ocak 2017 Salı günü İstanbul ili Kadıköy ilçesi Moda’da Yrd. Doç. Dr. Alper Engeler (49), evinin yakınlarında tartışmaya giriştiği esnaf komşusu tarafından bıçaklanması sonucu hayatını kaybetmiştir. Ruhuna el Fatiha

Alper Engeler kimdir (kendi kaleminden): İstanbul’da doğdum. İlk, Orta ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden psikolog unvanı ile mezun oldum. Mezuniyetten sonra Adli Tıp Enstitüsünde yüksek lisans çalışmalarıma başladım. Yüksek lisansım sürerken açılan bir sınavı kazanarak yurt dışında lisansüstü eğitim için burs kazandım ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Psikoloji bölümü Uygulamalı Psikoloji Ana bilim dalına (Klinik) araştırma görevlisi olarak atandım. Atamadan kısa bir süre sonra üniversite adına A.B.D.’ye gönderildim. A.B.D.’de kısa süreli bir dil eğitiminin ardından Klinik psikoloji alanında yüksek lisans çalışmalarına başladım. Chicago’daki Roosevelt University’de yüksek lisans programında tüm dersleri tamamladım ve Türkiye’ye döndüm. Roosevelt University’de hem zekâ testleri hem de projektif testler konusunda öğrenim gördüm. Eğitimini görmüş olduğum projektif testler şunlardır Rorschach Entegratif Exner sistemi, TAT, Goodenogh adam çiz testinin çeşitli varyasyonları ve bunların Rorschach ve TAT ile birlikte raporlanması, Cümle tamamlama testi, erken hatıralar testi; eğitimini gördüğüm objektif testler arasında WAIS-R, WISC III ve MMPI 2 vardır. Ayrıca insancıl ve psikodinamik terapi, grup terapisi gibi terapi formlarını da öğrendim ve bu benim kariyerimde belirleyici oldu.

Türkiye’ye döndükten sonra hem Abant İzzet Baysal Üniversitesinde hem de İstanbul Üniversitesi, Adli Tıp Enstitüsünde araştırma görevlisi olarak çalıştım. Hem yüksek lisans hem de doktora çalışmalarımı Adli Tıp Enstitüsünde tamamladım. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarım Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve psikopati üzerinedir. Şimdiye kadar bir kaç üniversitede başta klinik dersleri olmak üzere çeşitli dersler verdim. Mecburi hizmetim bittikten sonra 2010 yılında istifa ederek ayrıldım ve İstanbul Arel Üniversitesinde çalışmaya başladım. 2011 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi kadrosuna katıldım. İlk önce Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ana bilim dalında kurucu öğretim üyesi olarak çalıştım. Daha sonra Psikoloji Bölümünü kurdum ve Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olarak hizmet verdim. 2012-2013 yılları arasında İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürüttüm. 2013 yılında İstanbul Psikoloji Enstitüsünü kurdum. 2014 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde Psikoloji (%30 ingilizce) programını kurarak, bu üniversitede üçüncü bölümümü kurmuş oldum. 1 Eylül 2015 tarihinde bu üniversiteden ayrıldım ve Nişantaşı Üniversitesi, Psikoloji Bölümüne geçtim. 22 şubat 2016 yılında Nişantaşı üniversitesi’den istifa ederek ayrıldım ve tüm zamanımı İstanbul Psikoloji Enstitüsü ayırmaya başladım. Araştırma ve çalışma konularım kişilik, kişilik bozuklukları ve içgörü terapileridir. Düzenli olarak verdiğim veya benim tarafımdan açılan dersler/Kurslar ise Kişilik, İnsancıl-varoluşçu psikoloji, Psikodinamik Psikoloji, Psikoterapi teorileri, grup psikoterapisi, ve fizyolojik psikoloji dersleridir. İstanbul Psikoloji Enstitüsü’nde Kişilik Bozuklukları, İnsancılVaroluşçu Psikoterapi, Suç Psikolojisi, Psikopati ve Antisosyal Kişilik Bozukluğu, TAT ve CAT projektif testler eğitimi, Borderline Kişilik Bozukluğu kurslarını defalarca açtım. Halen İstanbul Psikoloji Enstitüsü’nde yönetici-koordinatör ve Psikolog Dr. olarak çalışmaktayım. Tüm zamanımı İstanbul Psikoloji Enstitüsü’nün faaliyetlerine ve yazmakta olduğum iki kitaba ayırmaktayım.

Cenaze töreni: Öğrendiğimizde paylaşacağız. Biliyorsanız paylaşın yayınlayalım.

Merhumun bulunabileceği mezarının yeri: İstanbul ili / Üsküdar ilçesi / Karacaahmet mezarlığı

GPS:

Halil Göktürk, Habibe Göktürk, Gülben Göktürk
Nezahat Pırtıl Kara
Haberdar et...

Mesajınız

Şehit Taner Çobanoğlu
Şehit İlhami Çelebi
Şehit Baki Afşar
Şehit Mehmet Volkan
Eren Eroğlu
Ali Doğan Akdeniz
Mehmet Güneş
Şehit Gürbüz Abdullah Çiftçi
Resul Can Şanlı
Gamze Aktoprak
Gülbahar Pektaş
Tarık Öztürk
Serpil Ertekin
İsmail Değirmenci
Yasir Armağan
Serdar Çağlak
Tülin Korman
Sevda Aydan
Dursun Ali Sarıoğlu
Ülkü Tamer
Bülent Ecevit
Mustafa Bülent Ecevit
Atatürk resimleri
Mustafa Kemal Atatürk
Hz. Muhammed
Hz. Muhammed (S.A.V.)
Merve Çavdar
Toygar Tezcan
Nesih Asan
Cihan Çalışkan