Erol Türegün

Haberdar et...

Allah taksiratını affetsin

Cinsiyeti: Erkek

Doğum yeri: Ankara

Doğum tarihi: 1937

Mesleği: Gazeteci

Medeni hali: Evli

Çocuk sayısı: 2

Ölüm yeri: İstanbul

Ölüm tarihi: 29.06.2018

Ölüm sebebi: Yaşlılığa bağlı sebepler

Olay Haber: 29 Haziran 2018 Cuma günü saat 02.00 sıralarında, Hürriyet Gazetesi’nin eski yazı işleri müdürlerinden Erol Türegün (81) tedavi gördüğü Sultan Abdülhamit Hastanesi’nde (Gata askeri hastanesi) hayatını kaybetmiştir. Ruhuna el Fatiha

Erol Türegün kimdir:

1937 yılında Ankara’da doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nin ardından Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi. Mesleğe 1957 yılında Vatan Gazetesi’nde stajyer muhabir olarak başladı. Vatan Gazetesi’nin ardından İkdam, Zafer Demokrasinindir, Yeni İstanbul Gazetelerinde kısa sürelerle çalıştı. 1965 yılında Malik Yolaç’ın sahibi olduğu Akşam Gazetesi’ne muhabir olarak girdi. Bu Gazete’de Sorumlu Müdürlük ve Yazı İşleri Müdürlükleri yaptı. 1971 yılında Hürriyet Gazetesi’ne Haberler Müdür Muavini olarak girdi. 1980’de Yazı İşleri Müdürü oldu. Hürriyet Gazetesi’nde 35 yıl Haberler Müdürü, Sorumlu Müdür ve Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı.

3 ay kadar Genel Yayın Müdürlüğü yaptı. Bir ara Günaydın ve Sabah Gazetelerinde de Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. Vatan Gazetesi’nde 1960 yılında 1 hafta, Akşam Gazetesi’nde 1970 yılında Çetin Altan’la birlikte 15 gün gözaltına alındı. Hürriyet Gazetesi’nde 12 Eylül 1980 darbesinden sonra İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ’un emriyle gözaltına alındı ve 28 gün Selimiye Cezaevi’nin hücresinde yattı. Son Havadis Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürlüğü’nü yaptı. Hürriyet’ten emekli oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Başarı Armağanı Yarışmalarında çeşitli ödüller sahibi Türegün’ün Yeditepe Yayınları arasında yer alan ‘Beş Akşam’ adında bir şiir kitabı var. İki kız çocuk sahibi olan Türegün 1986-1987 yıllarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. 2010 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. Basın Şeref Kartı taşıyordu.

Merhumun bulunabileceği mezarının yeri: İstanbul ili / Üsküdar ilçesi / Karacaahmet mezarlığı

GPS:

Abdurrahman Üçlü
Hakan Bozdağ
Haberdar et...

Mesajınız

Şehit Muhammed Ali Kalo
Şehit Turan Kara
Şehit Altuğ Verdi
Şehit Ali Teke
Sedat Polat
Hacer Tülü
Servet Altundağ
Züleyha Koymatoğlu
Şehit Turan Kara
Şehit Ali Teke
Erkan Kalender
Şükrü Doğru
Şehit Altuğ Verdi
Haydar Varan
Günay Torun
Nedim Yaşar
Seyit Küçükbezirci
Ali Raif Dinçkök
Tayfun Akalın
Refik Durbaş
Bülent Ecevit
Mustafa Bülent Ecevit
Atatürk resimleri
Mustafa Kemal Atatürk
Hz. Muhammed
Hz. Muhammed (S.A.V.)
Salih Mertan
Gurbet Damar
Gökhan Vural Arı
İsmail Devrim