Sevim Ebeoğlu

Haberdar et...

Allah taksiratını affetsin

Cinsiyeti: Erkek

Doğum yeri: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Doğum tarihi: 03.02.1931

Mesleği: Futbolcu

Medeni hali: Öğrendiğimizde paylaşacağız. Biliyorsanız paylaşın yayınlayalım.

Çocuk sayısı: Öğrendiğimizde paylaşacağız. Biliyorsanız paylaşın yayınlayalım.

Ölüm yeri: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Ölüm tarihi: 21.11.2018

Ölüm sebebi: Yaşlılığa bağlı sebepler

Olay Haber: 21 Kasım 2018 Çarşamba günü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin unutulmaz futbolcusu Sevim Ebeoğlu (87) hayatını kaybetmiştir. Ruhuna el Fatiha

KKTC’nin efsanevi futbolcularından olan Sevim Ebeoğlu, 87 yaşında tedavi gördüğü Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde sabaha karşı hayatını kaybetti.

3 Şubat 1931’de Limasol’da doğan Sevim Ebeoğlu’nun uzun yıllar futbol oynadığı Doğan Türk Birliği Spor Kulübü (DTB) Başkanı Bayar Piskobulu, Ebeoğlu için, “Hem sevilen sporcu kişiliğiyle hem kendisinden sonra gelen nesillere örnek oluşuyla, örnek büyük bir insandı” dedi.

Piskobulu, Kıbrıs ortak liglerinde futbol oynayan Ebeoğlu’nun iki kez AEL ve iki kez de DTB’de gol kralı olduğunu kaydetti. 1950’li yıllarda AEL formasıyla yıldızı parlayan Ebeoğlu, Türk ve Rum takımlarının birlikte olduğu Kıbrıs Futbol Federasyonu döneminde gol kralı olan ilk Kıbrıslı Türk unvanını da taşıyordu.

AEL formasıyla 3 şampiyonluk yaşayan Ebeoğlu, aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe taraftarı olarak biliniyordu. Sevim Ebeoğlu, sarı-lacivertlere aşkı nedeni ile AEL’in mavi-beyaz renklerinin 1955-56 sezonundan itibaren sarı-lacivert renklere çevrilmesine de öncülük etti.

DTB’nin girişimleri ve Girne Belediye Meclisi kararıyla 2016’da Sevim Ebeoğlu’nun adı bir parka verilmişti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, en son Sevim Ebeoğu’nu evinde ziyaret ederek, Kıbrıs Türk halkına hem spor alanında hem de yeri geldiğinde toplumsal mücadelede yaptığı katkılar için, Kıbrıs Türk halkı adına Cumhurbaşkanlığı Vefa Ödülü takdim etmişti.

Cenaze Töreni: Sevim Ebeoğlu’nun (87) cenazesi 22 Kasım 2018 Perşembe günü Girne Nurettin Ersin Paşa Camii’nde, öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazıyla Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Merhumun/Merhumenin bulunabileceği mezarının yeri: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / Karaoğlanoğlu Mezarlığı

GPS:

Hasan Basri Bozkurt
Seyfullah Yaka
Haberdar et...

Mesajınız

No Preview
Şehit Ali Teke
Şehit Buket Keleş
Şehit Birol Öztekin
Şehit Şahin Aslan
Sedat Polat
Hacer Tülü
Servet Altundağ
Züleyha Koymatoğlu
No Preview
Şehit Ali Teke
No Preview
Erkan Kalender
Şükrü Doğru
Şehit Buket Keleş
Haydar Varan
Günay Torun
Nedim Yaşar
Ali Rıza Gültekin
Refik Durbaş
Uğur Kıvılcım
Sevim Ebeoğlu
Zeki Özpınar (Zekeriya Tülek)
Bülent Ecevit
Mustafa Bülent Ecevit
Atatürk resimleri
Mustafa Kemal Atatürk
Hz. Muhammed
Hz. Muhammed (S.A.V.)
Salih Mertan
Gurbet Damar
Gökhan Vural Arı
İsmail Devrim