Nihat Doğu

Haberdar et...

Allah taksiratını affetsin

Cinsiyeti: Erkek

Doğum yeri: Aydın ili / Kuşadası ilçesi

Doğum tarihi: 1930

Mesleği: Avukat, Müzisyen (Kemençe Ustası – Kemençeyi Ağlatan Adam)

Medeni hali: Öğrendiğimizde paylaşacağız. Biliyorsanız paylaşın yayınlayalım.

Çocuk sayısı: Öğrendiğimizde paylaşacağız. Biliyorsanız paylaşın yayınlayalım.

Ölüm yeri: İzmir ili / Torbalı ilçesi

Ölüm tarihi: 12.03.2018

Ölüm sebebi: Kalp Rahatsızlığı

Olay Haber: 12 Mart 2018 Pazartesi günü İzmir ili Torbalı ilçesi’nde Kemençeyi ağlatan adam olarak bilinen Nihat Doğu (88) kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı Torbalı Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Ruhuna el Fatiha

Nihat Doğu kimdir?

Müzisyen, Türk Sanat Müziği kemençe sanatçısı, hukukçu, avukat. 1930 yılında Aydın Kuşadası’nda doğdu. İlkokulu İzmit’te, ortaokulu Adapazarı’nda ve liseyi İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

İlkokul ve ortaokul yıllarında ağız armonikası, mandolin ve bağlama çaldı. Lise yıllarında başladığı klasik kemençeyi, Aleko Bacanos ve Kemal Niyazi Seyhun’dan üç yıl boyunca aldığı derslerle geliştirdi. Üsküdar Musiki Cemiyeti, İleri Türk Musikisi Konservatuvarı, Avni Atun Fasıl Heyeti ve Yekta Akıncı Topluluğu gibi gruplarla birlikte 1951’den itibaren İstanbul Radyosu’nda kemençe çaldı.

1960’ta açılan sınavı kazanarak İstanbul ve İzmir radyolarında kadrolu sanatçılık yaptı. İstanbul Devlet Korosu, Konya Mevlânâ Topluluğu, Klasik Türk Sazları Beşlisi ve Ahmet Özhan Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu gibi gruplarla birçok Avrupa ülkesiyle Irak, Mısır, Cezayir ve Tunus gibi Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde; Japonya’da ve beş defa da Amerika’da konserler verdi. Yurtiçinde de birçok konsere iştirak etti.

Cenaze töreni: Öğrendiğimizde paylaşacağız. Biliyorsanız paylaşın yayınlayalım.

Merhumun bulunabileceği mezarının yeri: Öğrendiğimizde paylaşacağız. Biliyorsanız paylaşın yayınlayalım.

GPS:

Şehit Ümmet Ufacık
Şehit Taner Kart
Haberdar et...

Mesajınız